Så inventerar Jordbruksverket jordbruksmarken

Jordbruksverket inventerar i första hand med hjälp av flygfoton. När marken inte går att inventera med hjälp av flygfoto gör vi i stället ett fältbesök. Du kan läsa om hur det går till när vi inventerar mark i fält i Instruktioner för fältinventering. Instruktionerna hittar du till höger. Instruktionerna är skrivna för de personer som inventerar. Inventeringen pågår fram till och med hösten 2010.

Därför har vi ändrat gränserna på vissa block


Det finns olika anledningar till varför vi ändrar blockgränser. Några exempel:
  • Blockets gränser ligger fel på grund av att gränserna har ritats på gamla kartor.
  • Det finns skog på blocket som inte ger rätt till stöd.
  • Byggnader, tomtmark eller liknande ingår i blocket.
  • Länsstyrelsen gör en kontroll och hittar fel vid fältbesök.
  • Jordbruksverkets kvalitetsgranskare upptäcker fel.

Länsstyrelsens vanliga kontroller fortsätter


Länsstyrelsen kontrollerar ett visst antal gårdar varje år då de bland annat ser över om lantbrukarna har följt reglerna för de stöd som de har sökt. Om gården blir uttagen till kontroll 2010 så kommer kontrollen att gälla som inventering för de block som ännu inte är inventerade av Jordbruksverket.

Så här får lantbrukaren reda på slutresultatet


När lantbrukarens alla block är inventerade kommer lantbrukaren att få ett brev med resultatet från inventeringen. Lantbrukaren kan också hitta resultatet från inventeringen i SAM Internet. Uppgifterna i SAM Internet uppdateras varje dag.
Sidan senast uppdaterad:   2010-08-10