Agrilus anxius hotar den svenska björken

Agrilus anxius (amerikansk björksmalpraktbagge) hör hemma i Nordamerika. Dess larver äter på kambiumlagret innanför barken på björk (Betula).

A. anxius finns inte i Sverige. Den har ännu inte spridit sig utanför Nordamerika, men med ökad import av träprodukter från Nordamerika är skadegöraren en potentiell fara för Europa. A. anxius har visat sig vara speciellt aggressiv mot de europeiska arterna av björk.

Konsekvenserna av ett angrepp i Sverige skulle sannolikt bli stora eftersom björk är vanligt förekommande i hemträdgårdar och parker. Cirka 12 % av den svenska skogsarealen är björk. Därför skulle de ekonomiska konsekvenserna också bli betydande.

Agrilus anxius är snarlik A. planipennis (smaragdgrön asksmalpraktbagge) både i utseende och beteende förutom att A. planipennis angriper andra trädslag än A. anxius.

Mer information

Kontakt

Skicka e-post: Vaxtinspektionen

Ring växt- och miljöavdelningen:
036-15 50 00 (växel)
Sidan senast uppdaterad:   2012-01-17