Hur många fick ersättning för utvald miljö?

Ersättning för insatser inom utvald miljö ingår i landsbygdsprogrammet. Lantbrukare kan få ersättning för insatser som är bra för natur-, kultur- och rekreationsvärden. Det är länsstyrelserna som avgör vilka insatser de vill gynna inom sitt område.

Här kan du läsa om hur ersättningen för insatser inom utvald miljö har fördelats under 2007 och 2008. På Ersättning för utvald miljö kan du läsa mer om vem som kan söka ersättning och till vad.

2007 var det första året då lantbrukare kunde få ersättning för insatser inom utvald miljö. Sannolikt är det därför som omfattningen är begränsad. Till höger hittar du en sammanfattning av arealer och de belopp som är utbetalda. Uppgifterna är fördelade på olika miljöinvesteringar och regionala markklasser. På Ersättning för utvald miljö kan du läsa mer om vad miljöinvesteringar och regionala markklasser är.

För 2008 är statistiken mer utförlig och även fördelad på län. Ansökningar om ersättning kan lämnas in löpande under året och uppgifterna ändras därför i takt med att länsstyrelsen arbetar med ansökningar och att nya ansökningar kommer in. I respektive sammanställning till höger kan du se när de senast uppdaterades.

Vill du veta vem som har fått ersättning?


Du kan få veta vem som har fått stöd och ersättningar genom landsbygdsprogrammet. Använd e-tjänsten Sök mottagare av stöd, som du hittar till höger. Där ser du namnet på den som fått ersättning och hur mycket pengar som har betalats ut.
Sidan senast uppdaterad:   2010-07-09