Hur många fick företagsstöd och projektstöd?

Företagsstöd och projektstöd ingår i landsbygdsprogrammet. Företagsstöd ska göra det lättare att starta nya företag och utveckla företag på landsbygden. Projektstöd ska göra det lättare när flera vill arbeta tillsammans med att utveckla landsbygden. Här kan du läsa om hur företagsstöd och projektstöd har fördelats under 2007 och 2008. På Företagsstöd eller Projektstöd kan du läsa mer om vem som kan söka stöd och till vad.

Nästan tre miljarder till företags- och projektstöd


Under landsbygdsprogrammets två första år, 2007 och 2008, gick cirka 2,7 miljarder kronor till företags- och projektstöd. Under perioden 2007-2013 har Jordbruksverket knappt 7 miljarder kronor att fördela till projekt- och företagsstöd från landsbygdsprogrammet.

Det är stödmyndigheterna länsstyrelserna, Sametinget och Jordbruksverket, som med hjälp av sina respektive strategier, bestämmer vilka typer av åtgärder och insatser som ska prioriteras. De beslutar också om vilka ansökningar som ska få stöd.

Pengar till startstöd, turism och kompetensutveckling


Till höger hittar du mer information om hur företags- och projektstöd fördelats hittills. I diagram ser du hur stor del av sin budget de olika stödmyndigheterna har förbrukat. Du kan även se hur mycket pengar som fördelats till de olika åtgärderna, till exempel startstöd, diversifiering, turism eller kompetensutveckling.

Med beviljat belopp menas beviljat stöd exklusive offentlig medfinansiering. Du kan också se hur mycket pengar som har betalats ut. Det är naturligt att pengarna betalas ut senare än stödet beviljas eftersom kostnader för investeringar eller projekt måste redovisas innan myndigheterna betalar ut pengar.

I några av diagrammen finns en linje vid 37 %. Linjen motsvarar de 2,5 av 7 år som nu gått och visar hur mycket pengar som skulle ha beviljats om myndigheternas beslut hade fördelats jämnt över åren 2007-2013.

Myndigheterna beslutar om stöd löpande och summan beviljade medel ökar stadigt. För de åtgärder som handlar om att förbättra konkurrenskraften i jord- och skogsbruket (axel 1) och för de åtgärder som handlar om diversifiering och förbättrad livskvalitet på landsbygden (axel 3) så har mer än 36 procent av pengarna beviljats. Det motsvarar så långt vi har kommit i programperioden. Det är dock stora variationer mellan länen och mellan åtgärderna.

Få söker stöd till samarbete inom de gröna näringarna


Några enstaka, mindre åtgärder är det få som sökt stöd för. Den åtgärd där minst andel av budgeten har förbrukats är åtgärden för samarbete inom de gröna näringarna. Åtgärden är ny och det har varit otydligt hur stödet ska tillämpas. Det har därför varit svårt att informera målgruppen om åtgärden. En annan åtgärd med låg anslutning är stöd för infrastruktur.

Jordbruksverket vill öka intresset för de åtgärder som har lägst anslutning: samarbetsprojekt och infrastruktur. Jordbruksverket har bland annat informerat om vilka typer av insatser som kan genomföras inom åtgärderna. Det behövs mer information och speciellt till de målgrupper som åtgärderna passar för. Du kan läsa mer om samarbetsprojekt i broschyren till höger.

Till vänster kan du läsa mer om hur projektstöd fördelas genom Leader.

Vill du veta vem som har fått ersättning?


Du kan få veta vem som har fått stöd och ersättningar genom landsbygdsprogrammet. Använd e-tjänsten Sök mottagare av stöd, som du hittar till höger. Där kan du få veta namnet på den som fått ersättning och hur mycket pengar som har betalats ut.
Sidan senast uppdaterad:   2011-01-19