Foder i ekologisk nötköttsproduktion
Allt foder till idisslare ska vara ekologiskt odlat
Alla ingredienser som ingår i konventionellt kraftfoder kan odlas ekologiskt. Det kan dock uppstå brist på ekologiskt odlade proteinfodermedel. Det gör att kraftfoder med högt proteinvärde har blivit dyrare sedan det blev krav på 100 procent ekologiskt foder till idisslare. Det är främst fodermedel med hög proteinkvalitet som kan vara svårt att få tag på för ekologiska producenter, eftersom produkter som potatisprotein, rapskaka och majsglutenmjöl är svårt att framställa ekologiskt. Den ekologiska rapsodlingen är dock på frammarsch, och om efterfrågan på ekologisk rapsolja ökar blir tillgången på ekologisk rapskaka större. Förutom proteinfodermedlen har tillgången till betfibrer och biprodukter från kvarnindustrin minskat sedan kravet på 100 procent ekologiskt foder infördes.
Vad händer om de inte ersätts?
Det är främst avvanda kalvar på fyra till sex månader som behöver ett högvärdigt protein. Om de inte får tillräckligt med protein kommer de att växa långsammare, och de blir känsligare för infektioner och parasitangrepp.Vilka alternativa fodermedel eller lösningar finns?
Ett bra vallfoder och ett kraftfoder med inblandning av till exempel ärter/åkerbönor är ett utmärkt alternativ för att undvika proteinbrist hos kalvarna under avvänjningen från mjölkutfodring. Om du dessutom ger dem en mindre giva av rapskaka eller en förlängd mjölkgiva kan du helt undvika proteinbristen.