2010-06-04

Nu gäller djurskyddeklarationer för grisproduktion

Sedan den 1 juni 2010 finns det krav på att veterinärer ska fylla i en djurskyddsdeklaration i samband med villkorad läkemedelsanvändning i grisbesättningar. Genom den har veterinären fått ett gott stöd för att kunna bedöma djurskyddet i besättningen.
Djurskyddsdeklaration för grisar är obligatoriskt från den 1 juni. Den har testats i flera grisbesättningar sedan den 1 april. Det är en särskild grupp veterinärer som har arbetat med den praktiskt men nu ska alltså samtliga veterinärer som förskriver villkorad läkemedelsanvändning i grisbesättningar använda djurskyddsdeklarationen.
 

Utbildningar under våren


Under våren har Nationellt centrum för djurvälfärd hållit utbildningar på sex olika orter i landet. Utbildningarna har genomförts tillsammans med bland annat Jordbruksverket och Svenska djurhälsovården och riktats till berörda veterinärer och för personalen på länsstyrelsen som arbetar med djurskydd.

Mer information


Information om djurskyddsdeklarationen på Jordbruksverkets sidor om djurskydd.
 
Ladda ner djurskyddsdeklaration — grisproduktionlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Ladda ner vägledning till djurskyddsdeklaration – grisproduktionlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster