Stöd för forskning inom djurskyddsområdet 2011
Jordbruksveket stödjer forskningsprojekt som har en tydlig koppling till djurskyddsområdet. Universitet, föreningar och organisationer kan söka ekonomiskt stöd från Jordbruksverket för att forska i områden som främjar djurskydd. För år 2011 fanns sex miljoner kronor för projekt som avser djur som, permanent eller för en mer begränsad period, hålls av människan. Ansökningstiden för 2011 har gått ut.
Områden där Jordbruksverket bedömer att behovet av forskning är stort
Det finns ett antal områden där Jordbruksverket bedömer att behovet av forskning eller utvecklingsprojekt är särskilt stort på grund av uppdrag som vi har tilldelats. Dessa områden är utan inbördes prioritering:
- Välfärdsindikatorer, samt ekonomiska och metaboliska nyckeltal för djuromsorg.
- Tekniska lösningar för ströhantering vid slaktsvinshållning samt optimal utformning av boxar eller inhysningssystem för grisar med hänsyn tagen till etologiska aspekter.
- Åtgärder för välfärdsproblem vid ekologisk djurhållning.
- Uthållig storskalig djurhållning med hänsyn tagen till etologiska aspekter.
- Välfärdsindikatorer för odlad fiskar.
- Ökad djurvälfärd vid kastration av renar.
- Djurvälfärd vid slakt.
Även dessa områden ser Jordbruksverket som angelägna:- Hållande och transport av traditionella sällskapsdjur, till exempel hundar, katter, kaniner, burfåglar, akvariefiskar.
- Hållande och transport av exotiska sällskapsdjur, till exempel reptiler och andra icke-traditionella sällskapsdjur.
- Hållande av hjortar, vildsvin, änder, fasaner, rapphöns med mera i hägn,.
- Kalvens miljö avseende välfärd och hälsa.
- Kognition hos livsmedelsproducerande djur.
- Djurskyddskritiska moment vid träning och tävling med hästar
Villkor för projekt som får forskningsmedel
Det finns villkor som projekten som får forskningsmedel för djurskyddsbefrämjande åtgärder måste följa
Medel som utlysts år 2010 och tidigare
2010 utlyste vi forskningsmedel på sex miljoner kronor för djurskyddsfrämjande forsknings- och utvecklingsprojekt. Vi lägger stor vikt vid vetenskaplig kvalitet och att den som söker gör resultaten tillgängliga för allmänheten. Till höger finns listor över de projekt som har beviljats pengar 2008, 2009 och 2010.När projekten är klara kommer du att kunna läsa en populärversion av forsningsrapporterna. Till höger hittar du rapporterna från projekt som är klara.
Mer information
Vill du veta mer kan du kontakta Lotta Nordensten på telefonnummer 036-15 60 71 eller via e-post: fornamn.efernamn@jordbruksverket.se..