Fågelinfluensa i Storbritannien
En farm med 160 000 kalkoner i Suffolk i Storbritannien har konstaterats vara smittad av fågelinfluensa. Omfattande smittskyddsåtgärder har vidtagits och hela besättningen är avlivad. Myndigheterna i Sverige följer utvecklingen och Jordbruksverket deltar på ett möte i EU:s ständiga veterinärkomitté på tisdag, där Storbritannien kommer att ge mer information och ytterligare skyddsåtgärder diskuteras.
Statens Veterinärmedicinska Anstalt har intensifierat sin övervakning av vilda fåglar samt omvärldsbevakning för att snabbt kunna identifiera händelser som kan komma att påverka risken för Sverige. I Sverige gäller sedan i september ett antal skyddsåtgärder:- Fjäderfä (dvs. alla fåglar som föds upp eller hålls i fångenskap för produktion av kött eller konsumtionsägg) får gå utomhus inhägnade. De ges foder och dricksvatten inne eller under ett skydd utomhus som förhindrar kontakt med vilda and- och vadarfåglar.
- Hägnat fjädervilt (vilda fåglar som hålls i fångenskap för utsättning och jakt)får hållas i inhägnader utomhus, men under perioden oktober till maj måste inhägnaden vara övertäckt med nät.
- Andfåglar som ankor, gäss och hägnade änder ska hållas åtskilda från övriga fjäderfä på en anläggning, eftersom smittade andfåglar kan fungera som symptomfria överförare av virus.
- Fjäderfä får bara ges dricksvatten från borrad eller grävd brunn, eller annat vatten som är godkänt som livsmedel. De får ha tillgång till badvatten om det ligger inom inhägnaden.
- Andra fåglar i fångenskap inkl. hobbyflockar får gå ute helt fritt. De ska ges foder och dricksvatten inomhus eller under ett skydd ute som förhindrar kontakt med vilda and- och vadarfåglar.
- Fortsatt gäller förbud mot utställningar, tävlingar och liknande arrangemang.
Senast uppdaterad: 2007-03-12